Transport zmarłych na całym świecie z firmą OPUS.waw.pl. Mamy doświadczenie w międzynarodowym transporcie zwłok.
A A A

Regały do archiwum

Co poza regałem do archiwum powinno się znajdować na wyposażeniu takiego pomieszczenia?

Podstawowe wyposażenie biura archiwisty stanowi biurko, krzesło, lampka, zamykana żelazna szafa na środki ewidencyjne oraz ogniotrwała szafa na nośniki magnetyczne. W przypadku dokumentacji technicznej i różnego rodzaju planów, niezbędna będzie szafa posiadająca specjalne szuflady. Archiwum posiadać powinno także pomieszczenie sanitarne.

Obecnie, coraz częściej w magazynach archiwalnych umieszcza się kompaktowe regały do archiwum przeznaczone do magazynowania zwartego, które umożliwiają zaoszczędzenie nawet 55% w porównaniu do chociażby modeli drewnianych. W archiwum znaleźć musi się również drabinka gwarantująca swobodny dostęp do akt znajdujących się na wyższych półkach, a także wózek przeznaczony do ich transportu.

W pomieszczeniach, w których przechowywana jest dokumentacja wytworzona na nośniku papierowy, wskazana jest instalacja klimatyzacji z filtrami oczyszczającymi powietrze, umożliwiająca utrzymanie temperatury na poziomie 14 – 20 stopni Celsjusza, z dopuszczalnymi wahaniami dobowymi nie przekraczającymi 2 stopni Celsjusza i wilgotnością względną 45 – 60% (dopuszczalne wahania dobowe wynoszą w tym przypadku 5%). Wilgotność oraz temperatura, jakie panują w magazynie archiwalnym muszą być kontrolowane każdego dnia z pomocą higrometru oraz termometru, a wyniki takiej kontroli – rejestrowane.

W obecnych czasach, coraz większe znaczenie odgrywa kwestia informatyzacji archiwów, a co za tym idzie – na rynku dostępny jest szereg rozmaitych programów przeznaczonych do zarządzania narastającymi zasobami.

Na wyposażeniu każdego archiwum znajdować powinna się także komora próżniowa do konserwacji archiwaliów metodą głębokiego zamrażania.

Niezbędna będzie również gaśnica proszkowa z atestem, worki ewakuacyjne na wypadek różnego rodzaju klęsk żywiołowych oraz koce azbestowe. Zaleca się także zainstalowanie czujników przeciwpożarowych połączonych bezpośrednio ze strażą pożarną, specjalnego systemu gaszenia mgłą wodną, awaryjnego oświetlenia i systemu monitoringu.

Duży wybór wysokiej jakości regałów do archiwum znaleźć można w asortymencie marki Log-System. Oferuje ona także rozmaite szafy aktowe, kartotekowe oraz żaluzjowe. Są one zarówno funkcjonalne, jak i odporne na uszkodzenia oraz estetyczne. Więcej szczegółowych informacji na ich temat dostępnych jest na stronie: http://www.log-system.pl